Ogólne

Inteligentny dom aplikacja

Pinterest LinkedIn Tumblr

app2Mózgiem całego projektu jest jak wiadomo platforma Arduino – spełnia ona zadanie najważniejsze. Odpowiada za pracę modułów, pobiera dane z czujników, wysyła dane na serwer. Lecz bez aplikacji, która będzie umożliwiała sterowanie i podgląd odczytach danych, idea inteligentnego domu mija się z celem. To tak jakby stać przed odpalonym Ferrari, ale nie móc do niego wejść i nim pokierować. Inteligentny dom musi posiadać centrum zarządzania przez użytkownika. Postanowiłem stworzyć prostą aplikację www, dzięki której użytkownik będzie mógł:

 • odczytywać dane ze wszystkich czujników
 • sterować oświetleniem
 • konfigurować powiadomienia o zdarzeniach
 • odczytywać dane o wejściach przy pomocy kart RFid
 • zdalnie zamykać zamek do drzwi
 • uzyskać dostęp do kamery IP
 • otrzymywać powiadomienia sms o zdarzeniach

Aplikacja będzie umieszczona na  zewnętrznym serwerze www dzięki czemu dostęp do niej możliwy będzie z każdego urządzenia które posiada dostęp do internetu. Aplikacja wykonana będzie w technologii Responsive Web Design (RWD) tak aby jej wygląd i układ dostosowywał się automatycznie do rozmiaru okna urządzenia, na którym jest wyświetlana.

Arduino z aplikacją będzie się komunikować za pomocą protokołu http. Aplikacja ma niewielkie wymagania. Aby działała potrzebny jest serwer www, obsługa php 5.3 oraz baza danych mysql. Jaki serwer wybrać, jak zainstalować aplikację oraz jak wszystko skonfigurować opiszę w następnych artykułach. Oczywiście udostępnię dla Was kod źródłowy aplikacji. Każdy będzie mógł ją dostosować do własnych potrzeb.

Aplikacja jeszcze nie jest gotowa. Przygotowany jest tylko szablon i rozpisane funkcjonalności. Działają podstawowe funkcje takie jak odczyt danych z bazy mysql. Dostęp do aplikacji jest nieautoryzowany. Stopniowo wszystkie funkcjonalności będą dopisywane.

Przykładowy wygląd odczytu czujników temperatury dostępny jest pod tym linkiem

Zdjęcia z szablonu dostępne są poniżej:

app1
Widok czujników temperatury

 

app2
Widok ustawień powiadomień sms

 

11 komentarzy

 1. Czy protokół http gwarantuje bezpieczeństwo, czy nikt nie przejmie kontroli nad moimi kamerami, czujnikami?

  • admin Reply

   Protokół http będzie służył tylko do przesłania danych z mikrokontrolera do serwera www. Dla zapewnienia bezpieczeństwa dostęp do serwera będą miały tylko urządzenia z zadeklarowanym adresem MAC karty sieciowej.

    • Autoryzację po MAC można zrobić na wiele sposobów – jednym z nich to dodanie uprawnień już na samym routerze.

 2. Jestem osobą początkującą jeśli chodzi o aplikacje web. Mógłbym prosić o jakieś wskazówki. Jak zrobić zarządzanie powiadomieniami tak jak jest to zrobione u Ciebie?

  • Cześć, w następnym tygodniu pojawi się wpis jak krok po kroku zbudować system powiadomień z obsługą sms.
   Na tą chwilę mogę Ci opisać zasadę działania powiadomień:
   1. Arduino wykrywa ruch, następnie za pomocą http request uruchamia skrypt php i przekazuje zmienne.
   2. Skrypt php sprawdza ustawienia powiadomień (czy są włączone czy nie) – instrukcja switch
   3. Jeżeli powiadomienia są włączone (informacja z ustawień w bazie danych jako „1”) następuje uruchomienie skryptu smsapi.
   4. Zapis w dzienniku zdarzeń (baza danych) bez względu czy są włączone powiadomienia. zwykły insert do SQL

   w razie problemów pozostaje do dyspozycji.

   • Dziękuje bardzo za odpowiedź. Rozwiało to moje wszelkie wątpliwości na ten moment. Pozdrawiam 😉

 3. Pisze ze udostępnisz kod źródłowy a jakoś nie mogę go nigdzie znaleźć

  • Kod jest udostępniany stopniowo i każdy wpis jestem kolejnym modułem/funkcjonalnością. W każdym artykule zawarty jest kod źródłowy, który jest wykorzystany w opisywanej funkcjonalności.

 4. Cześć Jacku, jestem początkującym użytkownikiem Arduino ale dzięki Twoim wpisom wiele mi się rozjaśnia w głowie, jednak nie o tym chciałem pisać. Zaznaczasz w artykule, że stronkę umieszczasz na zew. hostingu a czy np. nie lepiej było by ją wrzucić na localhost i za pomocą vpn korzystać z niej gdziekolwiek masz dostęp do neta??

  • Opłata roczna za hosting na potrzeby aplikacji to max 70zł. Serwer jest dostępny 24/h. Jeżeli miałbym to trzymać na localhoscie to komputer(serwer) musiałby być włączony cały czas. Prosta logika 🙂

Write A Comment