Ogólne

Inteligentny dom aplikacja

Pinterest LinkedIn Tumblr

app2Mózgiem całego projektu jest jak wiadomo platforma Arduino – spełnia ona zadanie najważniejsze. Odpowiada za pracę modułów, pobiera dane z czujników, wysyła dane na serwer. Lecz bez aplikacji, która będzie umożliwiała sterowanie i podgląd odczytach danych, idea inteligentnego domu mija się z celem. To tak jakby stać przed odpalonym Ferrari, ale nie móc do niego wejść i nim pokierować. Inteligentny dom musi posiadać centrum zarządzania przez użytkownika. Postanowiłem stworzyć prostą aplikację www, dzięki której użytkownik będzie mógł:

  • odczytywać dane ze wszystkich czujników
  • sterować oświetleniem
  • konfigurować powiadomienia o zdarzeniach
  • odczytywać dane o wejściach przy pomocy kart RFid
  • zdalnie zamykać zamek do drzwi
  • uzyskać dostęp do kamery IP
  • otrzymywać powiadomienia sms o zdarzeniach

Aplikacja będzie umieszczona na  zewnętrznym serwerze www dzięki czemu dostęp do niej możliwy będzie z każdego urządzenia które posiada dostęp do internetu. Aplikacja wykonana będzie w technologii Responsive Web Design (RWD) tak aby jej wygląd i układ dostosowywał się automatycznie do rozmiaru okna urządzenia, na którym jest wyświetlana.

Arduino z aplikacją będzie się komunikować za pomocą protokołu http. Aplikacja ma niewielkie wymagania. Aby działała potrzebny jest serwer www, obsługa php 5.3 oraz baza danych mysql. Jaki serwer wybrać, jak zainstalować aplikację oraz jak wszystko skonfigurować opiszę w następnych artykułach. Oczywiście udostępnię dla Was kod źródłowy aplikacji. Każdy będzie mógł ją dostosować do własnych potrzeb.

Aplikacja jeszcze nie jest gotowa. Przygotowany jest tylko szablon i rozpisane funkcjonalności. Działają podstawowe funkcje takie jak odczyt danych z bazy mysql. Dostęp do aplikacji jest nieautoryzowany. Stopniowo wszystkie funkcjonalności będą dopisywane.

Przykładowy wygląd odczytu czujników temperatury dostępny jest pod tym linkiem

Zdjęcia z szablonu dostępne są poniżej:

app1
Widok czujników temperatury

 

app2
Widok ustawień powiadomień sms