Ogólne

Inteligentny dom arduino – wykorzystane technologie

Pinterest LinkedIn Tumblr

wpisW dzisiejszym wpisie chciałem przedstawić technologie, które zostały wykorzystane do budowy układu elektronicznego oraz aplikacji webowej. Poniżej znajdują się opisy technologii oraz wyjaśnienie dlaczego ta technologia została wykorzystana do projektu. Zachęcam do dyskusji, jakich technologii Wy używacie w swoich projektach i dlaczego warto je użyć.

logo-arduino

Arduino

Projekt otwartej platformy programistycznej zawierający płytkę uruchomieniową jak również wygodne środowisko programistyczne. W zależności od wersji, płytki oparte są o 8-mio bitowe mikro-kontrolery AVR (np. ATMega328). Na płytce Arduino znajduje się  m. in. zamontowany mikrokontroler, regulator napięcia zasilania, rezonator kwarcowy, czy przetwornik ADC. Płytka posiada konfigurowalne wejścia/wyjścia cyfrowe jak również analogowe. Niektóre porty posiadają również modulację szerokości impulsów (PWM). Dzięki dużej ilość portów, możliwe jest podłączenie wielu modułów i innych układów elektroniczno-mechanicznych. Język programowania oparty jest na Wiring i jest bardzo podobny do języka C, co sprawia że tworzenie programów dla mikrokontrolera jest proste i szybkie.

Dlaczego ta technologia?

Arduino dostarcza pełne środowisko programistyczne wraz z płytką uruchomieniową. Ogromna ilość modułów dostępnych na rynku pozwala na tworzenie wszelkiego rodzaju układów o różnym zastosowaniu. Dokumentacja jest rozbudowa i czytelna, dzięki czemu w razie problemów możemy sięgnąć do pełnego kompendium wiedzy. Również ciągle rosnąca społeczność entuzjastów tworzy rozbudowane źródła wiedzy takie jak fora dyskusyjne czy portale tematyczne, gdzie można znaleźć wiele informacji, przykładów, schematów jak również rozwiązań problemów. Duża popularność układu sprawia, że rozpoczęcie przygody z tym mikrokontrolerem jest tanie i przyjemne.


php-logo

PHP

Jest to obiektowy skryptowy język programowania, stworzony do generowania dynamicznych stron i aplikacji internetowych. Jeden z najpopularniejszych języków pracując po stronie serwera, wykorzystywany przez webmasterów przy swoich projektach. Jego składnia jest bardzo podobna do popularnych języków programowania C/C++, lecz jest bardziej uproszczona. Świetnie współpracuje z różnymi bazami danych, dzięki wbudowanym funkcjom i metodom dostępu. Popularność języka sprawia, że dostęp do materiałów, dokumentacji i przykładów jest bezproblemowy.

Dlaczego ta technologia?

PHP jest jednym z najpopularniejszych języków programowania. Praktycznie każdy hosting ma zaimplementowaną jego obsługę, dzięki czemu jest szeroko dostępny i łatwy w konfiguracji. PHP świetnie współpracuje z innymi technologiami, sam posiada ogromną ilość wbudowanych funkcji i metod. PHP jest prostym językiem programowania co czyni go idealnym rozwiązaniem do małych i średnich projektów.


logo-mysql

MySQL

Popularny i bezpłatny serwer relacyjnych baz danych. Dostępny dla wszystkich znanych platform systemowych. Od kilku lat rozwijany przez firmę Oracle. Połączenie PHP i MySQL tworzy solidne środowisko serwerowe dla różnego rodzaju projektów. Dzięki graficznemu narzędziu phpMyAdmin, zarządzanie bazą danych jest wygodne i szybkie a zarazem łatwe w obsłudze.

Dlaczego ta technologia?

Każdy kto przynajmniej słyszał o technologiach webowych wie, że niezbędną częścią jest baza danych. Na rynku jest duży wybór bezpłatnych baz danych. MySQL jest bazą bardzo popularną technologią. Dostępność i prosty język programowania sprawiają, że MySQL jest świetnym rozwiązaniem dla projektów hobbistycznych.


logo-bootstrap

Twitter Bootstrap

Framework HTML5, CSS3, JS (jQuery). W swojej bibliotece zawiera ogromną ilość gotowych elementów będących elementami interfejsów graficznych aplikacji i stron internetowych. W swojej bazie posiada różne przykłady menu, tabel, formularzy, przycisków jak również ikon. Dużym plusem jest obecność systemu GRID Layout, dzięki któremu wykonanie strony internetowej w technologii Responsive Web Design (RWD) jest zdecydowanie ułatwione. Framework jest bezpłatny. Możliwe jest również jego edytowanie pod własne potrzeby i wymagania.

Dlaczego ta technologia?

Tworząc projekty aplikacji webowych programista nie skupia się na wyglądzie lecz na funkcjonalności, wydajności i bezpieczeństwie. Oczywiście interfejs użytkownika jest ważny, dlatego z pomocą przychodzi właśnie Twitter Bootstrap. Z pomocą tego frameworka’a zbudujemy funkcjonalny i dobrze wyglądający interfejs, nie znając się na projektowaniu i grafice. Dzięki wcześniej przygotowanemu szkieletowi sprawimy, że aplikacja będzie responsywna i będzie dostosowywać się do wszelkiego rodzajów urządzeń. Zaoszczędzony czas można przeznaczyć na dopracowanie aplikacji i testy.