Ogólne

Jak zbudować czujnik ruchu z Arduino

Pinterest LinkedIn Tumblr

czujnik ruchuW dzisiejszym wpisie zaprezentuje, jak zbudować prosty układ oparty o czujnik ruchu PIR HC-SR501 i Arduino, który będzie wykrywał i sygnalizował ruch w pomieszczeniu. Wspomniany układ wykorzystamy do sterownika inteligentnego domu, który będzie pobierał dane z czujnika i zapisywał je do bazy danych. W przypadku wykrycia ruchu Arduino będzie uruchamiało skrypt PHP, który będzie zapisywał w bazie danych datę i czas wykrycia ruchu a następnie wysyłał sms/email do użytkownika z informacją o zdarzeniu.

Czujnik typu PIR pozwala na wykrywanie ruchu, wykorzystywany do wykrywania obecności człowieka w pomieszczeniach w systemach alarmowych i oświetleniowych. Sensor zasilany jest napięciem z zakresu 4,5 V do 20 V, posiada zasięg do 7 m. Cyfrowe wyjście umożliwia połączenie czujnika z dowolnym zestawem uruchomieniowym np. Arduino, STM32Discovery lub minikomputerem Raspberry Pi. Wykrycie obiektu, w polu widzenia czujnika, sygnalizowane jest stanem wysokim pojawiającym się na wyprowadzeniu OUT.

Dzięki potencjometrom użytkownik może regulować:
T1 – czas trwania stanu wysokiego po wykryciu obiektu
T2 – długość przerwy w pomiarach po zakończeniu występowania stanu wysokiego

 

Do złożenia układu (testowego) niezbędne będą następujące elementy:

  • Arduino Uno Rev3
  • Czujnik ruchu PIR HC-SR501 (od 6zł)
  • dioda LED, rezystor
  • kable połączeniowe
  • Buzzer z generatorem 5V (niekoniecznie)

 

Zasada działania:
Arduino sprawdza stan pinu cyfrowego (11) ustawionego w trybie (input). Po pojawieniu się stanu wysokiego (1) na czujniku, Arduino sprawdza warunek: „czy pin cyfrowy (11) przyjmuje wartość 1” jeżeli tak – zapala diodę LED oraz wysyła sygnał do buzzera. W przeciwnym wypadku dioda się nie świeci.

 

W następnym wpisie zaprezentuje, jak za pomocą Arduino i zbudowanego układu wysłać dane do bazy danych i w przejrzysty sposób wyświetlić je na stronie www.

 

Sposób podłączenia:

 

Czujnik ruchu PIR HC-SR501
Czujnik ruchu PIR HC-SR501 (sposób podłączenia)

 

wykrywanie ruchu arduino
układ testowy

Kod źródłowy: