Ogólne

Kanban – Jak skutecznie zarządzać pracą

Pinterest LinkedIn Tumblr

kanbanDzisiejszy wpis będzie trochę z innej beczki. Postanowiłem, że na blogu będę dzielił się również informacjami, które mogą się przydać w życiu zawodowym jak również prywatnym. Dzisiaj chciałem przedstawić narządzie, które pozwoli skutecznie zarządzać pracą w oparciu o metodę kanban. Metoda kanban nie tylko nadaje się do dużych projektów czy złożonych przedsięwzięć. Równie dobrze możemy ją zastosować w małych projektach czy w codziennym zarządzaniu zadaniami. Jest taką doskonalszą wersją listy „to do”. W tym wpisie nie będę opisywał metody w dużych projektach, lecz właśnie jako narzędzie które zwiększy naszą produktywność w codziennych zadaniach. Jeżeli ktoś szuka informacji jak wdrożyć metodę dużych projektach, zapraszam do lektury książki pt. KANBAN wydawnictwa Helion.

Co to jest kanban?

Kanban – opracowana w latach pięćdziesiątych w Japonii metoda sterowania produkcją. Słowo kanban w wolnym tłumaczeniu można w poniższym przypadku oddać jako „spis widoczny”. W pierwotnym znaczeniu – w języku japońskim – oznacza: szyld, tabliczkę z napisem informującym, billboard.

Metoda KANBAN opiera się na poszczególnych kartach wyrobów, ich cyrkulacji i analizie. Kanban rozwijał się i dziś oznacza także system informacyjny, system planowania, rozdziału oraz kontroli czynności i zadań produkcyjnych. Polega na takim organizowaniu procesu wytwórczego, aby każda komórka organizacyjna produkowała dokładnie tyle, ile w danej chwili jest potrzebne.

Jak wykorzystać metodę kanban w życiu codziennym?

Zasada jest bardzo prosta. Dodajemy zadania do wykonania na tablicę, która jest odpowiednio podzielona na części. Jeżeli któreś zadanie zostało wykonane lub jest w trakcie, przenosimy je w odpowiednie pole. W ramach postępu nasze zadania powinny lądować ostatecznie w polu „Done”. Najlepiej skorzystać z bezpłatnego narzędzia Kanban Tool który jest naszą tablicą zadań. Oczywiście można narysować lub wydrukować sobie taką tablicę lecz jest to mniej efektywne i nie sprawdzi się przy większej liczbie zadań.

kanban-board
Kanban Tool

Kilka słów o Kanban Tool

KanbanTool dostarcza wirtualne tablice stworzone w oparciu o zasady metody Kanban, umożliwiające wizualizację zadań przy pomocy kolorowych kart, tworzenie list zadań, priorytetyzację oraz podział pracy między członkami zespołu. Dla użytkowników, którzy potrzebują narzędzia do prywatnej pracy w domu, plan darmowy w zupełności wystarcza. Oferuje możliwość stworzenia dwóch tablic i pracę dla dwóch użytkowników. Jeżeli potrzebujemy nielimitowanej liczby tablic to musimy skorzystać z płatnego planu który kosztuje 3,5€.

Osobiście korzystam z dwóch tablic. Jedna służy do zadań które aktualnie wykonuje w pracy, druga tablica to zadania i projekty prywatne które prowadzę w domu. Zadania można odpowiednio pokolorować, rozbić na podzadania, nadać priorytet czy umieścić załączniki z Google Drive. Takie zarządzanie zadaniami świetnie się sprawdzi w codziennych projektach ponieważ zapewni porządek, kontrolę czy szybki podgląd postępu naszych prac. Zapewni również zastrzyk motywacji, bo nic tak nie motywuje jak zadania które zostały ukończone.

Metodę Kanban polecam wszystkim osobom które codziennie pracują z dużą ilością zadań, prowadzą swoje projekty, piszą pracę dyplomową czy po prostu chcą mieć wszystko poukładane i perfekcyjnie zorganizowane.

W kolejnym wpisie przygotuję zestawienie narzędzi, które pomogą zwiększyć produktywność i poprawią jakość naszej pracy.